ثبت «حکایت‌ها و لطیفه‌های ملا نصرالدین» در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس
با تصویب شورای ملی ثبت میراث فرهنگی ناملموس در نشست روز سه‌شنبه 24 بهمن‌ماه 1402، «حکایت‌ها و لطیفه‌های ملا نصرالدین» در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس ایران ثبت شد. پرونده «حکایت‌ها و لطیفه‌های ملا نصرالدین» توسط مؤسسه مانا نقش تهیه و پیشنهاد شده بود و شهاب نیکمان مدیرعامل این مؤسسه به نمایندگی از تهیه‌کنندگان، در نشست شورا برای ارائه و دفاع از پرونده حاضر شد.

روز سه‌شنبه 24 بهمن‌ماه 1402 در پی اجرای ماده ۱۲ کنوانسیون بین‌المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس و ماده ۳ قانون اساسنامه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در جلسه شورای ملی ثبت میراث فرهنگی ناملموس، پرونده «حکایت‌ها و لطیفه‌های ملا نصرالدین» که توسط مؤسسه فرهنگی هنری مانا نقش تهیه و پیشنهاد شده بود، در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس ایران ثبت شد. شهاب نیکمان مدیرعامل مانا نقش برای ارائه و دفاع از این پرونده که با همکاری شهاب نیکمان، پریسا بخشنده و سودابه مطلوبی داریان تهیه شده بود، به نمایندگی از تهیه‌کنندگان، در نشست شورا حاضر شد.
حکایت‌ها و لطیفه‌های ملانصرالدین داستان‌های عامیانه کوتاه، ساده و بیشتر طنزآمیز است که توسط عموم مردم برای پندآموزی، کنایه، سرگرمی و خنده روایت می‌شود و دارای منطقی ساده، روان و قابل فهم برای عامه مردم، حتی کودکان است. این حکایت‌ها ضمن اینکه منبع و مبدا مشخصی ندارد، قرن‌هاست که سینه به سینه نقل شده‌ است.
این عنصر میراث فرهنگی که در گستره ملی به ثبت رسید، در سه زمینه از زمینه‌های پنجگانه میراث فرهنگی ناملموس از جمله «سنت‌های شفاهی»، «هنرهای نمایشی و اجرایی» و «آداب و رسوم اجتماعی، آیین‌ها و جشن‌های مناسبتی» نمود دارد.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر