ثبت «داستان‌های هزار و یک شب (هزار افسان)» در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس
با تصویب شورای ملی ثبت میراث فرهنگی ناملموس در نشست روز سه‌شنبه 24 بهمن‌ماه 1402، «داستان‌های هزار و یک شب (هزار افسان)» در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس ایران ثبت شد. پرونده «داستان‌های هزار و یک شب (هزار افسان)» توسط مؤسسه مانا نقش تهیه و پیشنهاد شده بود و شهاب نیکمان مدیرعامل این مؤسسه به نمایندگی از تهیه‌کنندگان، در نشست شورا برای ارائه و دفاع از پرونده حاضر شد.

روز سه‌شنبه 24 بهمن‌ماه 1402 در پی اجرای ماده ۱۲ کنوانسیون بین‌المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس و ماده ۳ قانون اساسنامه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در جلسه شورای ملی ثبت میراث فرهنگی ناملموس، پرونده «داستان‌های هزار و یک شب (هزار افسان)» که توسط مؤسسه فرهنگی هنری مانا نقش تهیه و پیشنهاد شده بود، در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس ایران ثبت شد. شهاب نیکمان مدیرعامل مانا نقش برای ارائه و دفاع از این پرونده که با همکاری مرتضی رضوانفر، شهاب نیکمان و سودابه مطلوبی داریان تهیه شده بود، به نمایندگی از تهیه‌کنندگان، در نشست شورا حاضر شد.
هزار و یک شب (هزار افسان) مجموعه داستان شهرزاد قصه‌گو، دختر وزیر، و شهریارِ پادشاه، و داستان‌های زنجیره‌ای است که شهرزاد هر شب برای شهریار روایت می‌کند. این مجموعه با سبک عامیانه و کلاسیک شامل از 244 تا 251 (روایت‌های گوناگون) داستان دنباله‌دار، بلند، کوتاه و خطی می‌باشد که صدها سال به شیوه سینه به سینه و نیز مکتوب نقل شده است.
این عنصر میراث فرهنگی که در گستره ملی به ثبت رسید، در سه زمینه از زمینه‌های پنجگانه میراث فرهنگی ناملموس از جمله «سنت‌های شفاهی»، «هنرهای نمایشی و اجرایی» و «صنایع دستی سنتی» نمود دارد.


نظرات کاربران
ارسال نظر